Амерички истражиоци почели су са саслушањем свједока у случају бившег чувара логора „Челебићи“ Кемала Мрнџића, сазнаје Срна.
Мрнџић је приведен, па пуштен уз кауцију у САД због сумње да је лагао о прошлости приликом добијања докумената, а један је од оних који се сумњиче да је извршио бројне злочине над Србима и да је као чувар у поменутом логору учествовао у злостављању, мучењу и убијању.
Бивши затвореник логора „Челебићи“ Слободан Мркајић рекао је да га је управо Мрнџић тукао и злостављао, те да је срећом остао жив. Данас, нарушеног здравља, нада се да ће правда бар дјелимично бити задовољена.
„То је монструм који је учествовао у бројним злочинима и убиствима. У логору ‘Челебићи’ био је замјеник главног чувара. Мени је лично поломио седам ребара, поломио ми је вилицу, чупали су ми зубе… Палили су људе, давили их, гурали жицу у уши. Мог брата су тукли и мучили. Бројни нису имали срећу да живи напусте логор“, рекао је Мркајић.
Не губи наду да ће Мрнџић бити процесуиран и позива преживјеле да се одазову свједочењу, иако је како каже, тешко проживљавати страхоте од прије три деценије јер су још живе физичке и психичке ране злостављања.
„Очекујем да ће Мрнџића у САД казнити за давање лажних информација приликом захтјева за издавање докумената и вјерујем да ће услиједити затворска и новчана казна. Након тога могао би бити враћен у БиХ, али не очекујем много од овог суда, јер су малобројни они који су одговарали за злочине над Србима“, истакао је Мркајић.
Из Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица рекли су да су по добијању информације о хапшењу Мрнџића предузели конкретне мјере.
В.д. директора Виктор Нуждић је потврдио да су до сада прикупили контакте и разговарали са бројним свједоцима, те да су им у томе помогле и друге институције Републике Српске, првенствено Министарство унутрашњих послова.
„Центар је успоставио комуникацију с логорашима. Нашли смо одређен број свједока који су исказали спремност да свједоче. Морам да истакнем захвалност свим људима који су смогли снаге да након толико година поново проживе све трауме и смогну снаге да вишесатно свједоче пред америчким тужиоцима“, навео је Нуждић.
Кемал Мрнџић је, према незваничним информацијама, у САД допутовао 1999. године и на основу лажних информација, односно сакривања детаља из ратне прошлости, те 2008. године добио статус сталног боравка. Годину касније добио је и амерички пасош.
За злочине у логору „Челебићи“ пред Међународним кривичним судом за бившу Југославију осуђени су Здравко Муцић, Хазим Делић и Есад Ланџо док пред Судом БиХ траје поступак против лица оптужених за убиства, прогоне, силовање, затварање и мучење српског цивилног становништва на подручју Коњица.
У околини Коњица од 1992. до 1995. године убијено је око 400 Срба, већином цивила, остатак становништва је протјеран, а села су спаљена.
Највећи злочин почињен је у селу Брадина, гдје је од 25. до 27. маја 1992. године побијено 48 цивила.
Извор: Глас Српске
Републички центар можете пратити на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.