Custom Linkovi

Зашто је важно да знамо приче о прецима који су живjели приjе нас? Зашто је важно знати породичну историју? Зато да би знали разликовати добро од зла, да би сачували сјећања једне породице, једног народа – поука је са предавања које је у Гимназији “Светозар Марковић” у Суботици одржао мср Предраг Лозо, историчар из Републичког Центра за истраживање рата и ратних злочина, поводом 22. априла, дана када се сјећамо пробоја јасеновачких логораша али других жртава геноцида у НДХ.

Кроз историјске чињенице, Лозо је гимназијалцима предочио дешавања за вријеме Другог свјетског рата на територији НДХ, посебно Холокауста и Геноцида над Србима.

“Ово је универзално питање односа добра и зла, питање односа једног човјека према другом, и то су те неке универзалне, хуманистичке вриједности. Како је могуће да једни људи другој групацији ураде таква звјерства, и какав је то недоличан, рекли бисмо, нељудски однос. То је, прије свега, универзални однос добра и зла – као цивилизација и свако појединачно друштво требало би да извучемо неке поуке“, рекао је Лозо.

Главна и основна поука, нагласио је он, јесте да не дозволимо да се овакви злочини понове било коме а, нажалост, видимо да и култура и цивилизација, колико год да је развијена, као и технологија – злочине чине без обзира на степен развоја. Ми би требали да извучемо поуку како да артикулишемо трауме, да је не просљеђујемо трансгенерацијски, него да је разумијемо и да из те трауме извучемо поруку.

“Све то што се дешавало од 1941. до 1945. године, утицало је на читав српски колектив који се ни до данас није опоравио и дужни смо да разумијемо ту универзалну карактеристику страдања, али и оно што се нама десило као нацији 1941. до 1945”, нагласио је Лозо.

Гимназијалцима, који су помно пратили његово излагање, он је указао и на то „да се према свима који су другачији од нас понашамо са дужним поштовањем“.

„Млади су данас изложени великој количини информација, па је важно направити критичку свијест да знају прочитати информацију, и да знају из ње извући стварни смисао. Ми историчари често инсистирамо на тој критичности код преиспитивања прошлости“, навео је Лозо.

Он је напоменуо да је заједнички задатак система тј. институција Србије и Републике Српске да ученицима и младим генерацијама објасне зашто је важно памтити 22. април 1945. године и какве си његове националне али и универзалне поуке.

Извор: Суботичке

Републички центар можете пратити на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.