Custom Linkovi

Američki istražioci počeli su sa saslušanjem svjedoka u slučaju bivšeg čuvara logora „Čelebići“ Kemala Mrndžića, saznaje Srna.

Mrndžić je priveden, pa pušten uz kauciju u SAD zbog sumnje da je lagao o prošlosti prilikom dobijanja dokumenata, a jedan je od onih koji se sumnjiče da je izvršio brojne zločine nad Srbima i da je kao čuvar u pomenutom logoru učestvovao u zlostavljanju, mučenju i ubijanju.

Bivši zatvorenik logora „Čelebići“ Slobodan Mrkajić rekao je da ga je upravo Mrndžić tukao i zlostavljao, te da je srećom ostao živ. Danas, narušenog zdravlja, nada se da će pravda bar djelimično biti zadovoljena.

„To je monstrum koji je učestvovao u brojnim zločinima i ubistvima. U logoru ‘Čelebići’ bio je zamjenik glavnog čuvara. Meni je lično polomio sedam rebara, polomio mi je vilicu, čupali su mi zube… Palili su ljude, davili ih, gurali žicu u uši. Mog brata su tukli i mučili. Brojni nisu imali sreću da živi napuste logor“, rekao je Mrkajić.

Ne gubi nadu da će Mrndžić biti procesuiran i poziva preživjele da se odazovu svjedočenju, iako je kako kaže, teško proživljavati strahote od prije tri decenije jer su još žive fizičke i psihičke rane zlostavljanja.

„Očekujem da će Mrndžića u SAD kazniti za davanje lažnih informacija prilikom zahtjeva za izdavanje dokumenata i vjerujem da će uslijediti zatvorska i novčana kazna. Nakon toga mogao bi biti vraćen u BiH, ali ne očekujem mnogo od ovog suda, jer su malobrojni oni koji su odgovarali za zločine nad Srbima“, istakao je Mrkajić.

Iz Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica rekli su da su po dobijanju informacije o hapšenju Mrndžića preduzeli konkretne mjere.

V.d. direktora Viktor Nuždić  je potvrdio da su do sada prikupili kontakte i razgovarali sa brojnim svjedocima, te da su im u tome pomogle i druge institucije Republike Srpske, prvenstveno Ministarstvo unutrašnjih poslova.

„Centar je uspostavio komunikaciju s logorašima. Našli smo određen broj svjedoka koji su iskazali spremnost da svjedoče. Moram da istaknem zahvalnost svim ljudima koji su smogli snage da nakon toliko godina ponovo prožive sve traume i smognu snage da višesatno svjedoče pred američkim tužiocima“, naveo je Nuždić.

Kemal Mrndžić je, prema nezvaničnim informacijama, u SAD doputovao 1999. godine i na osnovu lažnih informacija, odnosno sakrivanja detalja iz ratne prošlosti, te 2008. godine dobio status stalnog boravka. Godinu kasnije dobio je i američki pasoš.

Za zločine u logoru „Čelebići“ pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju osuđeni su Zdravko Mucić, Hazim Delić i Esad Landžo dok pred Sudom BiH traje postupak protiv lica optuženih za ubistva, progone, silovanje, zatvaranje i mučenje srpskog civilnog stanovništva na području Konjica.

U okolini Konjica od 1992. do 1995. godine ubijeno je oko 400 Srba, većinom civila, ostatak stanovništva je protjeran, a sela su spaljena.

Najveći zločin počinjen je u selu Bradina, gdje je od 25. do 27. maja 1992. godine pobijeno 48 civila.