Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić otkrili su danas na mostu preko rijeke Save između Rače i Sremske Rače spomen-ploču Srbima ubijenim i prognanim u hrvatskoj zločinačkoj akciji „Oluja“ 1995. godine, kojom je izvršeno etničko čišćenje srpskog naroda na prostoru današnje Hrvatske.
Dodik i Vučić zatim su, na svečanoj ceremoniji uz učešće Garde Vojske Srbije, položili vijence na spomen-ploču sa natpisom: „Ovaj most je nemili svedok užasa i patnje srpskog naroda. Spasavajući sebe i svoju decu od zločina i sigurne smrti, ovuda, kao žrtve etničkog čišćenja, prođoše stotine hiljada Srba Krajišnika u avgustu 1995. godine. Došavši u Srbiju našli su nadu, utočište i spas.“
Dodik je obraćajući se u Sremskoj Rači na obeležavanju 25 godina od hrvatske akcije „Oluja“ podsetio na stihove Branka Ćopića u pesmi „Na Petrovačkoj cesti“, napominjući da je tako Ćopić pisao o zločinu fašista na Petrovačkoj cesti.
Ta pjesma je do 1995. godine bila pjesma o fašističkim zločinama iz Drugog svjetskog rata, a od 1995. godine to je, kaže Dodik, i pjesma o zločinu Hrvatske na nad istim narodom, srpskim, na isti način, avionima, na istom mjestu i sa istom željom.
On je podsjetio da su 1995. godine na Petrovačkoj cesti ubijeni i 6-godišnji Jovica Drča, 10-godišnja Nevenka Rajić, Žarko Rajić od devet godina i Darko Vuković, koji je imao 13 godina.
„Oni su stradali isto kao i mala Marija, i o njima kao i o maloj Mariji piše Branko Ćopić. I Marija i Jovica i Nevenka i Žarko i Darko su nas zavjetovali! Zavjetovali su nas da ne smijemo dozvoliti da se takvo zlo opet ponovi bilo kom srpskom djetetu. Zavjetovali su nas da Srbi nikada više ne smiju biti izbjeglice“, rekao je Dodik.
Dodik je rekao da je danas, 25 godina od najvećeg etničkog čišćenja u modernoj Evropi, kada je sa svojih ognjišta protjerano 250.000 Srba, vrijeme je da se kaže da je za svakog Srbina „Oluja“ dio genocidnog plana o nestanku Srba, istog onog koji je sprovodila Nezavisna Država Hrvatska.
Dodik je rekao da je „Oluja“ dio kontinuiteta koji je počeo 1895, 1902. i 1905. godine kada su u Zagrebu organizovani pogromi Srba, kao i pokatoličavanja srpskog naroda od 1908. godine, a taj proces je nastavljen i u Prvom i Drugom svjetskom ratu, da bi dobio ime Nezavisna Država Hrvatska i lice kroz svakog fašistu i ustašu.
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je danas da Srbija i Republika Srpska od 2014. godine zajednički obilježavaju srpska stradanja.
Srećan sam i ponosan da je gotovo cjelokupan srpski narod razumio značaj te ideje. Ujedinjeni možemo sve, a razdvojeni ne možemo ništa. Bili bismo mnogo slabi, baš kao što smo bili te 1995. godine – rekao je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić na obilježavanju Dana sjećanja na sve stradale i prognane Srbe u hrvatskoj vojno-policijskoj akciji „Oluja“.
Vučić je poručio da Srbi imaju svoju državu koja može da ustane u odbranu srpskih grobova i naše budućnosti.
– Ponosan sam jer nisu uspjeli da nam zabrane da nosimo srpsko ime i prezime. Narode srpski, ne zaboravi da danas niko, ni u Evropi ni svijetu ne govori o stravičnom genocidu sprovedenom u NDH – naglasio je on.
Ovo je najtragičiji događaj u našoj istoriji, a Hrvati ga slave kao svoj najveći dan u istoriji, poručio je patrijarh srpski Irinej na obillježavanju Dana sjećanja na stradale i prognane Srbe u „Oluji“.
To sve nismo doživjeli od nekog nepoznatog naroda, već od onih sa istim jezikom, sličnom vjerom, i s kojim je vjekovima živio zajedno i dijelio dobro i zlo. Jedina krivica srpskog naroda je što se borio za svoje ime i vjeru da opstanu, a to smo platili od 1941. godine, pa do 1995. kada je preko ovog mosta prešlo 250.000 protjeranog srpskog naroda, koji je lišen svojih domova i života svojih najbližih – naglasio je patrijarh Irinej.
Svečanosti Dana sjećanja prisustvuju i predsjednik Republike Srpske Željka Cvijanović, premijer Srbije Ana Brnabić.
Srbija i Republika Srpska danas zajedno obilježavaju 25 godina od zločinačke operacije „Oluja“, u kojoj je protjerano više od 250.000 Srba, a ubijeno 2.000.