Custom Linkovi

Trideset godina je prošlo od stradanja mladih vojnika i njihovih starješina, a polako se gubi nada da će zločinci ikada biti kažnjeni, kaže Bogdana Tomović, majka ubijenog vojnika Zdravka. U koloni koja je napuštala Sarajevo, Zdravko je vozio dvojicu generala.

„Na televiziji se sve vidjelo, i sve se javno zna. Moje dijete je tu poginulo, u toj komandi, i to ekstremista se popeo na haubu i pucao je u mog Zdravka pravo“, rekla je Bogdana Tomović, majka ubijenog vojnika.

Ne miri se Bogdana sa stavom Tužilaštva da je njen sin bio zakonita vojna meta. U istoj koloni, ali u saniteteskom vozilu bio je i Obrad Gvozdenović, takođe mladić iz Han Pijeska. Na tu djecu kaže pucali su ljudi koji su nekad služili istu vojsku.

Idu teški dani, sama sam. Nemaš snage. Jer moj Zdravko i Obrad Gvozdenović, oni su jedinci, dva momka sa Han Pijeska. Nisu ostavili porodicu, kaže Bogdana.

Milan Romanić, advokat porodica dvojice ubijenih vojnika, kaže da odluka može biti ili podizanje optužnice ili odluka o nesprovođenju istrage. Istraga je ponovo pokrenuta tek nakon intervencije Ustavnog suda, kaže Romanić.

„To odražava sliku stvarnog stanja u BiH, a to je nerad, neefikasnost, politički uticaj na Tužilaštvo, zaštita visokopozicioniranih političara, a to su Ejup Ganić, Jusuf Pušina. Umro je jedan osumnjičeni, Jovo Divjak je umro, umiru svjedoci“, rekao je Milan Romanić, advokat.

Romanić čak kaže da su mu se nakon obustavljanja istrage javili brojni svjedoci, i ponudili svoje iskaze. Kaže da mu je nepoznato da li je Tužilaštvo pokušalo da stupi u kontakt sa nekima od njih. Značajan dio dokumentacije i arhivske građe o zločinu u Doborovoljačkoj Tužilaštvu su dostavile i institucije Republike Srpske.

„Ono što mogu sa sigurnošću da kažem, a to govorim zato što znam koji je dokazni materijal dostalvjen, da je jedina ispravna odluka podizanje optužnice i potvrđivanje optužnice od strane Suda“, rekao je Milorad Kojić, direktor Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženja nestalih.

Ponašanje BiH pravosuđa govori da je strategija zapravo bila da ovaj slučaj vremenom nestane, kaže Kojić. Pripadnici „Zelenih beretki“, „Patriotske lige“, MUP-a i Teritorijalne odbrane BiH napali su kolonu JNA u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu 2. maja 1992. godine. U napadu su ubijena 42 vojnika, zarobljeno je njih 207, a dan kasnije devetorica zarobljenih su ubijena.