Custom Linkovi

Izdavaštvo ,,Bitije“ predstavilo je rad Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica iz Republike Srpske. Tom prilikom je predstavljen prvi tom kapitalnog projekta „Atlas zločina nad Srbima tokom Odbrambeno-otadžbinskog rata”, koji na skoro 1300 stranica obuhvata sve masovne zločine, počinjene nad četiri i više osoba, na prostoru BiH u 1992. godini. Program, koji je vodila Tamara Babić, imao je i svoj umetnički deo, kada je pojac Aleksa Nedeljković izvodio pesme s nacionalnom tematikom na tradicionalni srpski način.

Pred zainteresovanom i pretežno mladom publikom, u punoj svečanoj sali Matice srpske, ispred koje se prisutnima pozdravnom rečju obratio Rastko Lončar, govorila je direktorka ,,Bitija“ i glavni i odgovorni organizator događaja, Đina Vesić, koja je istakla da je delatnost Republičkog centra reprezentativan primer odgovornog nacionalnog delovanja u razvijanju kulture sećanja i pamćenja. Posetiocima se, ispred Centra, prvo obratio načelnik odeljenja za istraživanje rata, Viktor Nuždić, koji je govorio o načinu i ciljevima rada Centra, pri čemu je istakao da jedino objektivan pristup u proučavanju istorijskih događaja može voditi do konačne istine i pravde.

Viši stručni saradnik, Siniša Simikić, koji se u Centru bavi proučavanjem rata s politikološkog aspekta, govorio je o radu na Atlasu i upoznao publiku s celokupnim projektom.

Samo pisanje Atlasa za 1992. godinu trajalo je dve godine, dok su podaci prikupljani više godina unazad. Opisani zločini su poređani hronološki, od prvog zločina nad Srbima, koji se odigrao pre zvaničnog početka rata, u Sijekovcu 26. marta 1992, do poslednjeg u toj godini, zločina u Cikotskoj rijeci, 23. decembra. Izdanje je opremljeno kartama i tabelama, kao i fotografijama žrtava. U planu je izdavanje još dva toma – za 1993/1994. godinu, i za 1995. godinu – koji će uz ovo izdanje za širu javnost predstavljati najopsežniji i najpregledniji dokumentovani prikaz stradanja Srba u poslednjem ratu u BiH. Svi govornici su izrazili nadu da će ovaj projekat biti temelj za dalja proučavanja rata, ali i sam govor o njemu. U vezi s tim, ovo, kao i mnoga druga izdanja, dostupna su na sajtu Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica.