Custom Linkovi

Druga sjednica članova Nadzornog tijela za praćenje aktivnosti iz Revidirane strategije za rad na predmetima ratnih zločina održana je u Sarajevu, a analizirano je, između ostalog, da li je uopšte realno da budu ispoštovani utvrđeni rokovi propisani Revidiranom strategijom prema kojoj bi sve predmete trebalo završiti do kraja godine.

Vršilac dužnosti direktora Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih Viktor Nuždić, koji je član Nadzornog tijela, kaže da projekcije ukazuju da rokovi neće biti ispoštovani, barem kada je u pitanju pravosuđe na nivou BiH, odnosno Sud i Tužilaštvo.

– To bi, prema nekim podacima, moglo biti završeno do 2025, ali je prerano govoriti o tome s obzirom na to da ima ogroman broj predmeta – rekao je Nuždić za „Glas Srpske“.

Na sjednici je insistirao na nekoliko zaključaka, ali je samo jedan usvojen i to djelimično.

– Tražio sam da se prekine sa odugovlačenjem procesa koji su u toku, jer neki traju šest, sedam, osam pa i više godina. To je neprihvatljivo i nema smisla da toliko traje. Svi članovi su se složili sa ovom konstatacijom, ali smo usaglasili da donesemo zaključak i obavežemo pravosudne institucije na nivou BiH da učine sve što je u njihovim realnim mogućnostima da ubrzaju pravosudne procese – istakao je Nuždić.

Druga tema koju je potencirao jeste veliki broj oslobađajućih presuda.

– Svjedoci smo da je u poslednje vrijeme ogroman broj tih presuda, posebno u procesima gdje se Srbi pojavljuju kao žrtve. Tražio sam objašnjenje zbog čega je taj raskorak između Tužilaštva i Suda BiH, citirajući i riječi iz obrazloženja presuda gdje je navedeno da Tužilaštvo nije odradilo posao kako je trebalo, prema konstataciji sudija. Ipak, nije bilo konsenzusa da donosemo obavezujući zaključak o disciplinskoj odgovornosti, nego je samo konstatovano da se takve pojave dešavaju, ali da ne možemo da utičemo na nezavisnost pravosuđa – kazao je Nuždić.

Idući sastanak je zakazan za 29. septembar kada bi članovi trebali dobiti detaljan statistički prikaz o broju riješenih i neriješenih predmeta, a tada bi moglo biti razmatrano i pitanje da li i u kojem obimu ima smisla mijenjati postojeće rokove, imajući u vidu da vrijeme curi.

Revidirana strategija je, nakon dvogodišnje blokade od strane Bošnjaka, usvojena 24. septembra 2020. u Savjetu ministara BiH, a tome su prethodili dani usaglašavanja o aneksu koji je postao njen dio, a u čemu su učestvovali i predstavnici EU.

 Tada je usaglašeno da će, između ostalog, Ministarstvo pravde BiH, u roku od 30 dana, u Savjet ministara dostaviti prijedlog odluke o formiranju nadzornog tijela za praćenje sprovođenja strategije.

Međutim, uslijedile su ponovo blokade sa bošnjačke strane, tako da je tek krajem marta ove godine formirano Nadzorno tijelo, a Strategija ističe krajem godine.