Custom Linkovi

U BiH je na sceni diskriminacija srpskih žrtava, i to ne samo u smislu zadovoljenja pravde, već i njihovog ismijanjava pred pravosudnim organima BiH kada svjedoče o stravičnim zločinima koji su prošli oni i članovi njihovih porodica, rekao je direktor Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženja nestalih Milorad Kojić.

„Teško je bilo šta govoriti poslije svjedočenja majke čije su dijete zapalili, supruge čijem su mužu odsjekli glavu, Brane Vučetića koji je izgubio sve svoje i bio maltretiran u logoru i svih ovih ljudi koji imaju svoja svjedočanstva“, rekao je Kojić, obraćajući se učesnicima protesta porodica nestalih i poginulih Srba, žena žrtava rata i logoraša iz srednjeg Podrinja pred zgradom Suda BiH. Kojić je istakao da su neki i svjedočili i nažalost bili maltretirani i pred Haškim tribunalom i ismijavani pred Sudom BiH. „Njihova svjedočenja za Sud BiH i Haški tribunal nisu bila dovoljna da se komandant muslimanskih snaga u Srebrenici Naser Orić, ali i svi koji su sa njim činili zločine po srednjem Podrinju procesuiraju i da danas budu u zatvorima kako i zaslužuju, te se tako zadovolji pravda i jednakost među žrtvama“, rekao je Kojić.

Direktor Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženja nestalih istakao je da će uvijek biti podrška članovima porodica nestalih i poginulih Srba, žena žrtava rata i logoraša u borbi protiv nepravde. „Ovim šaljemo i poruku pravosudnim institucijama da su svjedoci još živi i da oni danas ovdje svjedoče o zločinima, da smo dostavili dokumente o zločinima i da postoje u pravosudnim institucijama“, rekao je Kojić. On je poručio pravosuđu da ne smije čekati da svjedoci, ali i zločinci poumiru, te da se mora pokazati da su se dogodili i zločini nad Srbima kako bi žrtve dobile bar tu malu satisfakciju i zadovoljenje pravde. Kojić je napomenuo da postoji dovoljno dokaza koji su podneseni pravosudnim institucijama da bi zločinci krivično odgovarali. „Neka je sram one koji slušaju ovo godinama, a ne čine ništa da povedu istragu da bi se došlo do optužnice i presude“, dodao je Kojić.

Predsjednik Organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Srebrenice Branimir Kojić izjavio je novinarima da današnji protestni skup predstavlja poruku pravosuđu da moraju početi da rade i procesuiraju sve zločine. „Okupili smo se u multietničkom Sarajevu. Toliko multietničkom da nas prati 100 policajaca kao da smo mi zločinci, a ne žrtve zločina. Poručujem Sudu da ćemo dolaziti stalno da ih podsjetimo da moraju da osude Nasera Orića i sve njegove zločince koji su ubijali Srbe u Podrinju i popalili svu srpsku imovinu“, rekao je Kojić.

Kojić je istakao da zbog nerada pravosuđa BiH mnogi članovi porodica žrtava, ali i preživjele žrtve nisu dočekale pravdu. „Konstantno nam stavljaju na teret neki genocid. Ko je ubio Gordanu? Ona je poginula na mostu kada je bježala sa svojim sinovima u Srbiju. Držala je sina u naručju a dobila metak u potiljak. Da li je to genocid?“, upitao je Kojić. On je poručio bivšem visokom predstavniku u BiH Valenitnu Incku, koji je nametnuo izmjene Krivičnog zakona kojim je zabranjeno negiranje genocida, da u Austriji živi Kemal Mehmedović, čovjek koji je odsjekao glavu Srbinu Mlađenoviću i odnio je u Srebrenicu. „Zašto Valentin Incko ne pozove policiju i ovamo dovede tog čovjeka kako bi odgovarao i kaže šta je uradio i gdje je ta glava kako bi mogla biti sahranjena kako dolikuje. Sud BiH je ekspeditivan kada treba procesuirati Srbe, ali kada treba da procesuira zločince nad Srbima je nijem, trom i ne radi ništa“, rekao je Kojić.

Predsjednik Organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Srebrenice poručio je predstavnicima pravosuđa BiH da će porodice žrtava nastaviti da im „dišu za vrat“ kako bi se konačno dočekala pravda za srpske žrtve. Simbolično „pet do 12“ danas je pred zgradom Suda BiH održan protest porodica nestalih i poginulih Srba, žena žrtava rata i logoraša iz srednjeg Podrinja koji su na taj način izrazili nezadovoljstvo radom pravosuđa na procesuiranju srpskih žrtava.