Custom Linkovi

Milorad Kojić, direktor Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih, zahvalio je pojedinoj grupi postupajućih tužilaca Tužilaštva BiH zbog namjere da se dođe do značajnih optužnica, između ostalih, i one za Dobrovoljačku ulicu.

On je rekao da je od početka rada Tužilaštva BiH do 2013. godine samo 48 lica bilo optuženo za zločine nad Srbima, dok je od 2013. do 2021. godine 208 lica optuženo za zločine nad Srbima.

„Postoji jedna grupa tužilaca koji zaista žele da rade svoj posao, koji žele da koriste resurse institicija Republike Srpske što je neophodno da dođemo do optužnice. Uspjeli smo materijalizovati sve dokaze koje imamo i svjedoke koji su bili spremni da posvjedoče u tim predmetima da dođemo do optužnica“, rekao je Kojić za ATV.

On je dodao da ne može niti zadovaljan kako Tužilaštvo generalno radi.

„Ali danas imamo Ejupa Ganića na optuženičkoj klupi, Dudakovića, imamo Mahmuljina koji je osuđen i bio je na optuženičkoj klupi. Imamo Drekovića koji je isto tako na optuženičkoj klupi i vrlo brzo se očekuje završetak tog procesa. To su sve judi koji su visoko pozicionirani“, istakao je Kojić.

Kojić je naveo da Sud BiH opstruiše pojedina suđenja, a kao primjer je naveo Atifa Dudakovića, kojem je glavni pretres odgođen zbog bolesti dok on istovremeno vozi automobil i učestvuje u saobraćajnoj nezgodi. Kada je u pitanju suđenje Ejupu Ganiću i još devetorici optuženih u slučaju Dobrovoljačka, Kojić je siguran da će biti ogromni pritisci u vezi sa tim procesom.

„Sud je u suštini, manje-više, naklonjen Bošnjacima. Naravno da će biti pritisaka, i naravno da Ganić ima ljude u okviru obavještajnih struktura koji su mu naklonjeni i koji rade za njega. Znate da su podigli krivičnu prijavu protiv sadašnjeg glavnog tužioca i dva prethodna zbog, kako kažu, određenih propusta u istrazi. Oni to rade upravo da vrše taj pritisak. To je pravni nonsens, da vi podnesete krivičnu prijavu za nešto što treba da dokazujete u glavnom pretresu. Ali, istjerali smo Ganića na sud i moramo da shvatimo da je to značajna pobjeda institucija Republike Srpske zajedno sa postupajućim tužiocem“, naglasio je Kojić i dodaje da će problem biti sa Sudom.

Govoreći o Sakibu Mahmuljinu, komandantu Trećeg korpusa tzv. Armije BiH, kojeg je Sud osudio na osam godina zatvora, a koji je napustio BIH, Kojić kaže da Sud nije donio mjere zabrane niti je dva mjeseca donio uputni akt za izdržavanje kazne i na taj način je, kaže, Sud saučesnik u bjekstvu Mahmuljina u Tursku.

„Sud je omogućio Mahmuljinu da izvrši bjekstvo, Mahmuljin nije amnestiran od tog svog poteza zato što Sud nije izdao na vrijeme uputni akt i ako je u pitanju bolničko liječenje, lice koje je osuđeno, nakon uputnog akta, može da traži odlaganje izvršenja kazne zbog zdravstevnog stanja ili liječenja. Ali ovdje nije izdat uputni akt od strane Suda niti je traženo odlaganje“, objasnio je Kojić.