Након што је у марту прошле године објављен први том Атласа злочина над Србима током Одбрамбено-отаџбинског рата, у понедјељак ће свјетло дана угледати други том тог капиталног дјела.
Тим поводом Српскаинфо је разговарао с директором Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица, Виктором Нуждићем. Институција којој се налази на челу је, иначе, аутор „Атласа злочина“, а Нуждић за наш портал открива да је у плану издавање трећег и четвртог тома.
– Након што смо прије двије године издали први том „Атлас злочина над Србима током Одбрамбено-отаџбинског рата“, који се односи на 1992. годину, наставили смо марљиво да радимо и из штампе је изашао Атлас злочина који се односи на злочине над Србима током 1993. године – каже Нуџић за Српскаинфо.
Истиче да је наведено дјело обимом мање од претходног, али је, како наводи, то управо била жеља како би се свака ратна година појединачно обрадила и како би се показао карактер протеклог рата.
– Као што се може видјети, 1992. била је страдалничка година, гдје је огроман број српских села уништено, српских цивила убијено и направљени су страшни злочини над Србима. Међутим, ни у нешто „мирнијим“ годинама, 1993. и 1994, опет нису изостали злочини над Србима у БиХ – каже Нуждић.
Додаје да су у другом тому „Атласа злочина“ документовани бројни злочини, попут оног у Кравици и Скеланима, што, како каже, у актуелној политичкој ситуацији, када се покушава наметнути кривица само српском народу, на недвосмислен начин доказује да су се злочини у средњем Подрињу дешавали и над Србима.
– И то не само 1992, када су попаљена бројна српска села и и убијен велики број српских цивила, већ да је иста тенденција од стране муслиманских снага из Сребренице настављена и 1993. године, кад су почињени монструозни злочини у Кравицама и Скеланима. Поред тога, бавили смо се и злочинима који су извршени над породицом Вуковић, Новаковић, Јовановић… Све су то људи који се се нашли у немилости хрватско-муслиманских јединица које су наставиле праксу из Другог свјетског рата са затирањем комплетних српских породица. Истовремено, обрађен је и страшни злочин у Бодеришту, када су на најбруталнији начин масакрирани српски заробљеници. Бавили смо се и злочином који је почињен у Чајничу, а занимљиво је да је извршен нападом са територије Санџака у Црној Гори, када су прелазећи међудржавну границу муслиманске јединице направиле масакр – истиче Нуждић.
Између осталог, у другом тому Атласа злочина обрађен је и случај Казани код Сарајева.
– Мислим да је ово један од најбољих приказа који је до сада урађен како би се демистификовали злочини над Србима у Сарајеву и ликвидације које су се тамо дешавале. Ово није завршен посао, настављамо даље. Већ су у току радови на Атласу злочина који ће обрадити 1994, а након тога обрађујемо злочине из 1995. године. Цијеним да ћемо након тога добити једно капитално дјело, које ће на најбољи начин свједочити о томе шта се дешавало Србима током 90-их година прошлог вијека и које ће остати као трајно свједочанство будућим генерацијама – закључује Нуждић.
Извор: Српскаинфо
Републички центар можете пратити на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.