Спомен-подручје које ће бити изграђено у Братунцу свједочиће о размјерама страдања српског народа у Подрињу у Одбрамбено-отаџбинском рату.
Истакао је то премијер Српске Радован Вишковић оштро реагујући на поједине, како је рекао, злонамјерне медијске натписе из ФБиХ који су одлуку Владе Републике Српске да издвоји 583.000 марака за изградњу спомен-комплекса у Братунцу, а у знак сјећања на српске жртве муслиманских злочина у Подрињу од 1992. до 1995. године, назвали “подмуклим планом Српске”, наводећи да на овај начин “негирање геноцида добија нову димензију у Братунцу”.
Према ријечима Вишковића, изградња овог меморијалног спомен-подручја треба да покаже размјере страдања српског народа у Подрињу у протеклом рату. Како је нагласио, на овом подручју је страдало највише дјеце и то на најмонструознији начин и Република Српска и српски народ изградњом овог спомен-комплекса жели оставити свједочанство о њиховом мученичком страдању и да им на том мјесту даје помен.
– Зашто то некоме смета и зашто неки сматрају да Српска не треба да гради спомен-обиљежје српским страдалницима из Подриња и да се достојанствено сјећа жртава некажњених ратних злочина?! И српски народ има право на достојанствен помен за своје жртве и нико нема право да оспорава изградњу меморијалног спомен-подручја које ће значити дуг према свим оним невиним српским жртвама страдалим за слободу – поручио је Вишковић.
Сличан став изнио је и вршилац дужности директора Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица Виктор Нуждић, наводећи да је недопустиво овакво деградирање и омаловажавање српских жртава, које је видљиво и у случајевима као што су “Добровољачка”, али и “Тузланска колона”.
– Не чуди ме све ово иако је Подриње било једно од највећих српских стратишта током протеклог Одбрамбено-отаџбинског рата. Ми смо све то задокументовали. Људи су убијани само зато што су Срби. Присјетимо се Скелана, Кравице и других села која су потпуно уништена. Овакво омаловажавање тих жртава сигурно да не доприноси никаквом помирењу. Како онда да поштујемо и живимо једни поред других. Овакве изјаве нећете чути из Српске. С друге стране, свједоци смо да овакви и слични непримјерени притисци из ФБиХ постају све учесталији. Али, неће нас то спријечити да истрајемо у тражењу истине, али и изградњи споменика који ће приказивати и документовати страдање Срба у том крају – каже Нуждић.
Како је додао, посебно је забрињавајуће што се покушава наметнути један опасан наратив – да бошњачки народ има ексклузивитет, да су они једине жртве у протеклом рату. На тај начин, наводи, трује се бошњачка јавност и ствара лоша атмосфера унутар већ подијељеног друштва.
– Срби су страдали, и то у великом броју, о чему говоре многобројна свједочанства. Поготово у Подрињу. Ако још не постоје пресуде, то не значи да се разни злочини нису десили. Мислим да је крајње вријеме да бошњачки политичари, али и медији из ФБиХ прихвате да је у рату страдало и на свиреп начин убијено много Срба – нагласио је Нуждић.
Планови
Спомен-подручје представљаће мјесто које ће симболизовати страдање готово 3.500 убијених Срба из Сребренице, Братунца, Зворника Милића, Шековића, Власенице. Локација гдје ће се градити меморијални комплекс налази се на локалитету Борковац, уз магистрални пут ка Коњевић Пољу. У оквиру будућег комплекса, осим централног спомен-обиљежја, идеја је да се гради српски православни храм, црква која ће бити у изворном облику и са звонима из цркве порушене у Коњевић Пољу, али и спомен-капела и мултимедијална музејска поставка која ће приказивати размјере злочина над српским народом.
Извор: Глас Српске
Републички центар можете пратити на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.